A látószerveket érintő rendellenességek soraiban a szürkehályog roppant gyakorinak számít. A betegség, ha egyszer megjelent, nem múlik el magától, jellemzően egyre rontja a látásélményt. A szürkehályog megelőzése sajnos lehetetlen, de műtéttel gyógyítható (forrás: www.drnagymihaly.hu). A betegség megjelenésének hátterében több ok is állhat. A szürkehályog kialakulása egyrészt visszavezethető genetikai okokra, másrészt pedig káros környezeti behatásokra. Ebből következik, hogy még az egészségtudatos személyek esetében sem zárható ki a betegség megjelenése.
A betegek körében gyakori kérdés, miszerint a szürkehályog kezelése lehetséges-e gyógyszerek segítségével. Nos, a szakorvosok véleménye egybecseng: a látószervi megbetegedést sajnos nem lehet orvosságokkal, szemcseppekkel gyógyítani, sőt, szinten tartani sem. Az életmódváltás szintén nem segít. Az egyetlen módja annak, hogy megszabadulhassunk a mindennapi szokásinkat, s ezzel együtt az egész életünket ellehetetlenítő betegségtől, a már említett műtét. Szerencsére a lézeres beavatkozás manapság már rutinműtétnek számít.
A számok is magukért beszélnek: a közel 50 év óta végzett műtét évente sokmillió embernek adja vissza a látását. A szürkehályog eltávolítása nem jár fájdalommal, a beavatkozás pedig 10 percig tart. A műtét során a szakorvos eltávolítja az elszürkült szemlencsét és beülteti a monofokális vagy trifokális műlencsét. A lábadozási időszak általában egy hónapig tart.
Természetesen vannak bizonyos orvosi intelmek (például nem érheti víz a szem környékét néhány napig, pár hétig tilos a néhány kg-nél nehezebb súlyok emelése stb.), amelyeket be kell tartanunk a mihamarabbi felépülésünk jegyében. Az, hogy melyek ezek, a www.drnagymihaly.hu honlapról megtudhatjuk. A kiváló renoméval rendelkező Dr. Nagymihály Attila szemész szakorvos és szürkehályog specialista weboldalán egyébként a szürkehályog eltávolításának minden részletrére fény derül, a beavatkozás előtti vizsgálattól kezdve, a műlencsék bemutatásán keresztül egészen az árakig.