Az égetett szeszek, kevés kivételtől eltekintve, semleges ízűek, vagy csak az érlelés során kapnak valamilyen különleges ízt. Az ágyas pálinka esetében azonban más a helyzet. Tény, hogy az érlelési folyamat meghatározó az eredeti íz-világ kialakulása szempontjából.
De már a lepárlás után is jellegzetes gyümölcsös aromák fedezhetőek fel benne. Az érlelés még gazdagabbá, jellegzetesebbé teszi a pálinka ízét. Az ágyas pálinka éppen ezért sokkal intenzívebb ízekkel rendelkezik, mint az egyszerű kisüsti.
Az érlelés során mindig olyan gyümölcsöt használnak az ágy elkészítéséhez, amilyenből a párlat készült. Általában szilvából, körtéből és barackból készítenek ágyas pálinkát, de a törköly és a birs is egyre inkább kedvelt.
A második lepárlás után tölgyfahordókba kerül az ital, ahol több hónapig is érlelik, mire jó minőségű ágyas pálinka lesz belőle. Sok más itallal szemben, a pálinkát csak nagyon ritkán érlelik évekig. Sőt, az egyszerű kisüsti gyümölcspárlatokat többnyire lepárlás után már palackozzák is.